Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në Forumin e pestë ndërkombëtar të kujtimit të viktimave të Holokaustit

“Forumi i pestë ndërkombëtar për kujtimin e viktimave të Holokaustit mblodhi liderë nga mbarë bota që të na rikujtojë një nga periudhat më të errëta dhe të turpshme në historinë e njerëzimit dhe të na paralajmërojë për ta mos e lejuar këtë kurrë në të..

botuar më 20-01-23 4.59.MD
Godina e MPJ-së në Sofje

MPJ-ja shpalli rekomandime shëndetësore për udhëtarët

Ministria bullgare e Punëve të Jashtme u rekomandon udhëtarëve jashtë, sidomos në destinacionet e rrezikshme, të ruhen nga virusi i ri i quajtur “korona” i regjistruar në Kinë. Ata duhet të shmangin kontaktin e ngushtë me njerëzit që vuajnë nga..

botuar më 20-01-23 2.26.MD

Shteti ndryshon rregullat për lojërat e fatit në Bullgari

U publikua për shqyrtim një projektligj për krijimin e Agjencisë Kombëtare për Lojërat e Fatit, e cila do ta zëvendësojë Komisionin Shtetëror për Lojërat e Fatit. Ndryshimi është në sinkron me praktikat evropiane, thuhet në motivet e parashtruara nga..

botuar më 20-01-23 12.36.MD