Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Është krijuar një shtab për veprim kundër koronavirusit

Këshilli i Jashtëzakonshëm i Sigurisë i thirrur për shkak të koronavirusit formoi një seli veprimi të kryesuar nga shefi i Akademisë Mjekësore Ushtarake gjenerali Vencisllav Mutafçijski. Do të mbahet një stërvitje për reagim në raste epidemie...

botuar më 20-02-24 7.00.MD
Deljana Llazarova

Bullgarja Deljana Llazarova fitoi një konkurs prestigjioz për dirigjent

Bullgarja Deljana Llazarova fitoi konkursin ndërkombëtar për dirigjent Siemens-Halle në Mançester. Përveç çmimit prej 15 000 paundesh, fituesi fiton dhe një kontratë dyvjeçare për ndihmës-dirigjent të Mark Elldar, dirigjenti kryesor i orkestrës..

botuar më 20-02-24 6.13.MD

Bullgaria i drejtoi apel Bashkimit Evropian të fillojë bisedime me Shqipërinë dhe me Maqedoninë Veriore

Ministrja bullgare e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva   deklaroi në Selanik se përkrahja e Bullgarisë për integrimin Evropian të Ballkanit Perëndimor po vazhdon. Zaharieva u drejtoi apel vendeve nga regjioni të vazhdojnë me reformat, kurse..

botuar më 20-02-24 5.30.MD