Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman –dikur pikë orientimi e anijeve në det

Kepi Çirakman
Foto: arkiv

Një festë e zjarrtë do të ndriçojë kepin Çirakman, i cili është simboli i qytetit detar Kavarna. Çirakman, në të cilin në lashtësi ka pasur shandan për orientimin e anijeve në det, sipas traditës çdo verë kthehet në skenën e një spektakli me fishekzjarrë. 

Në festën më 24 gusht (ditën e shtunë) nga ora 21 në Zonën Detare të Kavarnës janë ftuar muzikantët e grupit më të njohur bullgar të muzikës elektronike “Deep Zone Project”. Ngjarja është me hyrje të lirë.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Zaharieva gjatë Këshillit të Punëve të Jashtme në Bruksel

Ministrja Zaharieva bëri thirrje për respektimin e embargos së armëve ndaj Sirisë

Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva e cilësoi si një hap shumë i mirë samitin për Libi në Berlin. Më e rëndësishmja është që të arrihet armëpushim i vërtetë, tha Zaharieva në Bruksel gjatë Këshillit të Bashkimit Evropian për punët e..

botuar më 20-01-21 9.48.PD

1/3 prej familjeve bullgare paguajnë vështirë llogaritë e tyre

Çdo një familje e tretë në Bullgari haset me vështirësi në pagimin e llogarive komunale. Për nga ky tregues Bullgaria është në vendin e parafundit në BE. Vetëm në Greqi 36 për qind e familjeve e kanë këtë problem. Përpara Bullgarisë janë Kroacia dhe..

botuar më 20-01-20 6.07.MD

Hapën Shkollën e rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore në Dollna Mitropolija

Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ishin të pranishëm në hapjen e Shkollës së rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore “Georgi Benkovski” në Dollna Mitropolija (Bullgari Veriore). Ky është një akt moral për rimëkëmbjen e shpirtit..

botuar më 20-01-20 4.52.MD