Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPJ-ja dënoi një iniciativë të Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje

Foto: BGNES

Ministria bullgare e Punëve të Jashtme paraqiti pozitën e vet zyrtare me rastin e aktivitetit të organizuar nga Ambasada e Federatës Ruse më 9 shtator – “Ekspozita 75 vjet nga çlirimi i Evropës Lindore nga nazizmi”. Ministria deklaroi se më 9 shtator 1944 është bërë komplot, i cili është rrjedhojë e drejtpërdrejtë e shpalljes së luftës kundër Bullgarisë nga ana e Bashkimit Sovjetik. Lufta u shpall pas marrjes së pushtetit nga qeveria e porsazgjedhur demokratike, e cila ishte për ndërprerjen e lidhjeve me Gjermaninë naziste. Kjo u pasua nga një okupim i përkohshëm i Bullgarisë nga Bashkimi Sovjetik dhe aleatët. “Pa refuzuar kontributin e Bashkimit Sovjetik për fitoren kundër nazizmit në Evropë nuk mund të kalojmë në heshtje faktin se armët e Ushtrisë Sovjetike u shkaktuan popujve në Evropën Qendrore dhe Lindore represione, mbytje të përgjegjësisë së qytetarëve, zhvillim të deformuar ekonomik dhe shkëputje nga dinamika e proceseve në shtetet e zhvilluara demokratike”, shënohet në deklaratën e MPJ-së.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

botuar më 22-05-27 6.27.MD