Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasadori rus është i zhgënjyer me reagimet e qeverisë bullgare

Ambasadori rus në Bullgari Makarov
Foto: BGNES

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Ambasadori i Rusisë Anatolij Makarov shprehu zhgënjim me sinjalet e ndryshme, të cilat i jep qeveria bullgare për drejtimin e zhvillimit të marrëdhënieve ndërmjet Moskës dhe Sofjes.

Më 9 shtator diplomati hapi në Sofje një ekspozitë me moto “75 vjet pas Çlirimit të Evropës Lindore nga nazizmi”. Lidhur me të njëjtën ngjarje Ministria bullgare e Punëve të Jashtme e kishte paralajmëruar Ambasadën ruse tek ne që të mos ndërhynte në debatin e brendshëm rreth temës së “çlirimit”. Ministria e Jashtme deklaroi se më 9 shtator 1944, pasi Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike i shpalli luftë Bullgarisë, në vendin tonë u krye grusht shteti, qeveria, pozita e së cilës ka qenë kundër lidhjeve të Bullgarisë me Gjermaninë naziste, u rrëzua dhe vendi u okupua nga BRSS-ja dhe aleatët.

Në intervistën e dhënë për BNR Ambasadori Makarov e cilësoi këtë pozitë si e padrejtë dhe insistoi për thirrjen urgjente të një komisioni të përzier prej historianëve bullgarë dhe rusë, i cili do të qetësojë tensionin e krijuar rreth datës historike të 9 shtatorit.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

botuar më 22-05-19 12.00.MD
Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

botuar më 22-05-19 10.45.PD

Numër rekord i të kuruarve nga Covid-19 në 24 orët e fundit – 10 545 veta

Në 24 orët e fundit janë shënuar 275 raste të reja me Covid në vend, ose 182 më pak se një ditë më parë. Mbi 65% prej të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.5% e 6114 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri..

botuar më 22-05-19 9.22.PD