Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo është medalja e parë e Bullgarisë në boksin për meshkuj në Kampionat Botëror që nga viti 2009 e këtej, kur Detelin Dallakliev (54 kg) u bë kampion i planetit në Milano të Italisë.

Hristo Stoiçkov

Bullgari Hristo Stoiçkov me nominim për skuadrën ideale për ta gjitha kohërat

Futbollisti bullgar Hristo Stoiçkov bashkë me 9 futbollistë të tjerë u nominua për sulmuesin më të mirë të majtë në historinë e futbollit. Nominimi është në kuadrin e iniciativës së botimit francez France Footboll për caktimin e skuadrës ideale për..

botuar më 20-10-20 11.35.PD
Aleksandër Georgiev

Hokeisti bullgar Aleksandër Georgiev nënshkroi kontratë me New York Rangers

Aleksandër Georgiev nënshkroi një kontratë të re me skuadrën e Ligës Kombëtare të Hokejit New York Rangers, bëri të ditur Associated Press, cituar nga BTA. Kështu ai bëhet bullgari i vetëm deri tani në historinë e Ligës Kombëtare të Hokejit...

botuar më 20-10-16 10.28.PD

Maratona e Sofjes përfundoi me rekorde

Maratonistët Jozef Sbaj dhe Raduan Nuini fituan në edicionin e 37-të të Maratonës së Sofjes. Të dy ata e kaluan trasenë për 2 orë, 13 minuta dhe 3 sekonda. Fotofinishi tregoi se fitues është Jozef Sbaj. Te femrat fituese u bë ukrainase..