Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nëpunësit e BNR-së protestuan kundër dorëheqjes së kërkuar të drejtorit të medias

Foto: BNR

Nëpunësit e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) protestuan para ndërtesës së medias duke shprehur pakënaqësinë e tyre për shkak të vendimit të Këshillit për Mediat Elektronike për të kërkuar dorëheqjen e drejtorit Svetosllav Kostov. Protestuesit bënë thirrje për një afat prej 100 ditësh, pas të cilit Drejtori Kostov do të tregojë rezultatet e para të punës së vet në këtë post.

Dorëheqja e Svetosllav Kostovit, i cili ishte zgjedhur për drejtor të radios më 28 korrik sivjet, ishte kërkuar për shkak të ndërprerjes së transmetimit të programit qendror të Radios Kombëtare Bullgare – “Horizont” më 13 shtator për 5 orë. BNR-ja është objekt strategjik kombëtar dhe në raste krizash e ka detyrën ta informojë popullsinë. Për këtë arsye ndërprerja e transmetimit është e papranueshme.

Siç “Radio Bullgaria” tashmë informoi, më 26 shtator në lidhje me këtë kazus Asociacioni i Gazetarëve të Pavarur në Bullgari organizoi një protestë tjetër në përkrahje të lirisë së fjalës dhe shprehjes me kërkesë për zhvillimin  e një hetimi ndërkombëtar të rrethanave të lidhura me punën e radios më 13 shtatorin.


Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD