Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Radev i bëri thirrje qeverisë për të propozuar një plan të përbashkët evropian për migracionin

Presidenti bullgar Rumen Radev
Foto: Zyra e Shtypit pranë Presidentit

Në një takim me Kryeministrin Bojko Borisov Presidenti Rumen Radev i bëri thirrje qeverisë për ta shtruar në Këshillin e BE-së çështjen për përpunimin e një plani të përbashkët evropian për reaksion në rast rritjeje të menjëhershme të presionit të migracionit në kufijtë e jashtëm evropianë. Që në vitin 2017 Presidenti kishte paraqitur një kërkesë të tillë për një plan të ngjashëm operativ, që u shqyrtua në takimin e nivelit të lartë të presidentëve të republikave parlamentare nga BE-ja më 11 tetor të këtij viti në Athinë.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD