Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është në vendin e 61 në klasifikimin e Bankës Botërore

Foto: arkiv


Në klasifikimin e rregullt të Bankës Botërore për kushtet e biznesit në Bullgari sivjet Bullgaria është lëvizur nga vendi i 59 në atë të 61. Raporti i institucionit “Të bësh biznes 2020” (Doing Business 2020) i vlerëson reformat në ekonomitë kombëtare nga pikëpamja e mjedisit për biznes, nivelit të varfërisë, efikasitetit të rregullatorëve, stimulimit të sipërmarrësisisë, start-upeve, inovacioneve, aksesit te kreditimi, investimeve. Në krye të klasifikimit përsëri është Zelanda e Re. Mu para Bullgarisë janë Meksika (vendi i 60), Kili (vendi i 59) dhe Italia (vendi i 58), ndërsa pas Bullgarisë janë Arabia Saudite (vendi i 62), India (vendi i 63) dhe Ukraina (vendi i 64).

Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD