Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov u klasifikua për gjysmëfinalet e turneut të tenisit në Paris

Grigor Dimitrov pas suksesit të madh në Paris

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për gjysmëfinalet e Masters 1000 – turneu i tenisit në Paris. Dimitrov fitoi me 6:2 dhe 7:5 kundër kilianit Kristian Garin. Ndeshja vazhdoi një orë e gjysmë në fushën qendrore të tenisit AccorHotels Arena. Pas Kampionatit të Hapur të SHBA-së Grigor Dimitrov klasifikohet për herë të dytë këtë vit në çerekfinale. Që të klasifikohet në finalet në Paris Grigor duhet të mundë fituesin në ndeshjen mes Novak Gjokoviqit dhe Stefanos Cicipasit.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov hyri në raundin e dytë të “Roland Garros”

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov fitoi në mënyrë kategorike në ndeshjen e raundit të parë të turneut “Roland Garros” kundër francezit Gregoire Barrere. Grigor Dimitrov, i cili është Nr. 18 në skemë, mundi francezin me 6:3, 6:2, 6:2. Në raundin..

botuar më 20-09-30 9.04.PD
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva me fitore në startin e “Roland Garros”-it

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva u klasifikua për javën e dytë të Kampionatit të Hapur të Francës, njoftoi BTA. Tenistja 33 vjeçare Pironkova e cila mori pjesë me wild card, mundi gjermanen Andrea Petkoviç me 6:3, 6:3. Kjo është gara e dytë..

botuar më 20-09-28 4.47.MD
Zllatograd

Maratonistë nga 13 shtete garojnë në malin Rodopa

Më se 550 sportistë nga 13 shtete marrin pjesë në ultra maratonën GOLD BORDER RACE që zhvillohet në qytetin Zllatograd. Gara është në tri distanca – 23, 53, 85 kilometra mbi trase në malin Rodopa. 20 për qind nga mjetet e taksave për pjesëmarrje të..