Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesi bullgar shpreh optimizëm për vitin 2020

Foto: arkiv

Biznesi bullgar është optimist për vitin 2020, tregon një anketimi i Dhomës Tregtar Industriale.  Ai është pjesë e pyetjeve evropiane ndër 53 000 kompani në 28 shtete. Sipërmarrësit bullgarë presin përmirësim të mjedisit të biznesit gjatë vitit të ardhshëm, realizim të qeverisë elektronike dhe lehtësim të procedurave për tërheqjen e punëtorëve të huaj në vend. 63 për qind nga kompanitë e anketuara janë optimiste përsa u përket kushteve për biznes. Qëndrimet pozitive shënojnë një rritje nga 10 për qind në krahasim me vitin e kaluar. Po rritet edhe kuota e shpresave optimiste për investime dhe për punësim ndryshe nga Evropa, ku vlerësimet janë më të përmbajtura.

Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD