Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërimi i MPJ-së në lidhje me situatën në Izrael

Foto: arkiv

Për shkak të situatës së rrezikshme në Izrael Ministria e Punëve të Jashtme u rekomandon të gjithë shtetasve bullgarë që të mos udhëtojnë për në Izrael, kurse ata, të cilët tashmë janë atje, të mos vizitojnë Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe territoret afër Gazës dhe Golanit.

Po të përdorin hotele në Izrael, turistët bullgarë më parë duhet të informohen se ku ndodhen strehimet më të afërta kundër bombave. Po të dëgjojnë tingujt e sirenave, ata menjëherë duhet të drejtohen tek strehimet, duke përdorur rrugën më e shkurtër. Në se në afërsi nuk ka strehim të posaçme, duhet të qëndrojnë pranë murit më të afërt, ku duhet të presin deri në largimin e rrezikut. Ambasada bullgare në Tel Aviv është mbyllur, por në rast të emergjencës shtetasit bullgarë mund të përdorin linjat telefonike të misionit tonë diplomatik atje.


Më shumë nga rubrika

Mbetet e lartë përqindja e rasteve të reja të Covid-19

739 janë rastet e reja të porsaregjistruara të Covid-19 në Bullgari. Kjo përbën afro 38 për qind nga 1965 PCR testet e realizuara për 24 orët e fundit. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ për përhapjen e koronavirusit tek ne...

botuar më 20-11-30 10.07.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 267

Parashikojnë TVSH zero për vaksinat kundër Covid-19 Korrigjimi në Ligjin për TVSH-në është parashtruar në Parlament, ndërsa përmasa do të jetë në fuqi deri në fund të 2022-ës, transmetoi BTA. Kryeministri Bojko Borisov deklaroi më herët se..

botuar më 20-11-29 5.35.MD
Godina e Akademisë Ushtarake Mjekësore

Një grup i dytë vullnetarësh do t’i ndihmojnë mjekët në spitalet ushtarake

Një grup i dytë prej ushtarakësh nga formacione të ndryshme ushtarake të ushtrisë bullgare do të përfshihen nga 30 nëntori në luftimin e Covid-19, duke i ndihmuar mjekët e Akademisë Ushtarake Mjekësore. Vullnetarët janë shpërndarë në Akademinë..

botuar më 20-11-29 4.47.MD