Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkolla bullgare e japonistikës është ndër më të mirat në botë

Foto: @DaysJapaneseCulture

Forumi i pare akademik “Japonia dhe Evropa Juglindore” mblodhi në Sofje emra të mëdhenj të bullgaristikës dhe ballkanistikës japoneze me kolegët e tyre bullgarë. Konferenca është kulmi i ngjarjeve të lidhura me Ditët e Kulturës Japoneze në Bullgari, të cilat zhvillohen për vitin e 30-të me radhë. Përveç kësaj sivjet shënojmë dhe përvjetorin e 110-të të marrëdhënieve diplomatike (1909) ndërmjet të dyja vendeve.

Theksi i punës së konferencës është rruga historike, gjendja bashkëkohore dhe perspektivat para japonistikës në Bullgari. Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Shkëlqesia e Tij Masato Vatanabe – ambasadori i Japonisë në Sofje, tha se shkolla bullgare e japonistikës është ndër më të mirat në botë. Para 110 vjetëve stërgjyshi i Perandorit japonez Naruhito – Princi Kuni Kunijoshi, ka ardhur në Sofje, ku është pritur nga Mbreti bullgar Ferdinad. Që atëherë deri më sot, pavarësisht nga rrethanat e ndryshme politike dhe shoqërore Sofja dhe Tokio mbajnë marrëdhënie sa më të mira.

Në vitet e tranzicionit të Bullgarisë nga komunizmi në ekonomi tregtare dhe demokraci Japonia i siguroi popullit bullgar mbështetje të fortë financiare. Shteti ynë është i njohur mirë në Japoni me trëndafilin e vet dhe me kosin, me muzikën dhe sukseset e sportistëve bullgarë. 


Më shumë nga rubrika

Pa maska për ekipe me shtatë persona

Që nga sot, kolektivet e punës deri në shtatë persona mund të mos mbajnë maska mbrojtëse kundër koronavirusit, sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Kushti është që të gjithë të jenë vaksinuar ose të kenë kaluar..

botuar më 21-06-16 6.27.MD

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me..

botuar më 21-06-16 5.09.MD

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara...

botuar më 21-06-16 4.38.MD