Plovdivi – Kryeqyteti Evropian i Kulturës 2019

Çdo një qytetar i tretë i Plovdivit ka vizituar të paktën një ngjarje kulturore këtë vit në qytetin e tij të lindjes

Foto: plovdiv2019.eu

74 për qind e qytetarëve të Plovdivit kanë vizituar të paktën një ngjarje kulturore në qytetin e tyre të lindjes gjatë vitit të tanishëm në saje të iniciativës “Plovdivi – Kryeqyteti Evropian i Kulturës”. Kjo u bë e qartë në takimin ndërkombëtar “Një shikim prapa me një mendje përpara”, organizuar nga fondacioni “Plovdivi 2019” dhe Goethe-Institut. Atje përfaqësues të qendrave kulturore evropiane, si Plovdivi, Matera dhe Liverpuli, i dhanë një vlerësim shumë të mirë paraqitjes bullgare në këtë projekt të madh evropian. Sipas raportit të monitorimit çdo një qytetar i tretë i Plovdivit e ka forcuar ndjenjën e vet të përkatësisë evropiane, si rrjedhojë e titullit “Kryeqytet Evropian i Kulturës”. Sipas banorëve të Plovdivit shpallja e Plovdivit Kryeqytet Evropian të Kulturës ka kontribuuar për popullarizimin e qytetit të tyre të lindjes, për rritjen e numrit të turistëve dhe për rritjen e të ardhurave nga udhëtimet, investimet dhe remontet. Kryetari i Bashkisë së Plovdivit Zdravko Dimitrov vuri në dukje se Bashkia e Plovdivit do të vazhdojë ta zhvillojë qytetin si kryeqytet kulturor dhe do të përkrahë projektet e vlershme krijuese.

Më shumë nga rubrika

Një muze në Romë po hap dyer për “Bullgarinë përmes qelqit të kohës”

Nga data 12 dhjetor deri më 12 janar muzeu, i cili i kushtohet jetës së romakëve – Museo di Roma in Trastevere, në kryeqytetin italian do të jetë mikpritës i ekspozitës interaktive me titull “Bullgaria përmes qelqit të kohës”, mbështjellë nga aroma..

botuar më 19-12-08 1.35.MD

Agela Rodel e prezanton letërsinë bullgare përpara botës anglishtfolëse

Amerikania Angela Rodel zgjedh të jetojë dhe të punojë në Bullgari akoma përpara 15 vjetëve. Që atëherë ajo këndon këngët të cilat janë me një tingëllim etno bullgar bashkë me muzikantët nga grupi “Gollogan”. Merr pjesë në disa filma artistikë të..

botuar më 19-12-07 10.30.PD

Vdiq artistja e njohur e teatrit bullgar Stojanka Mutafova

Sot në mëngjes vdiq artistja e njohur e teatrit dhe e kinemasë bullgare  Stojanka Mutafova në moshën 97 vjeçe. Gjatë javëve të fundit ajo qe në spital pas problemeve të cilat i kishte me fshikëzën e tëmthit, të cilat kërkuan një operacion të..

botuar më 19-12-06 12.10.MD