Nënpresidentja bëri thirrje për kritere të njëjta në BE për sundimin e ligjit

Foto: BTA

Për të qenë i suksesshëm mekanizmi i BE-së për sundimin e ligjit, ai duhet të jetë maksimalisht objektiv dhe t’i heqë standardet e dyfishta, tha Nënpresidentja Iliana Jotova gjatë hapjes në Parlamentin Evropian të konferencës “12 vjet të Mekanizmit për Bashkëpunim dhe Verifikim në Bullgari: Bilanci”.

Ajo kujtoi se në vitin 2013 raporti i përbashkët evropian mbi korrupsionin ka treguar se probleme ka në të gjitha shtetet. Por nuk është zbatuar vendimi që raporti të bëhet për çdo dy vjet.

Jotova nënvizoi rolin e padiskutueshëm të monitoringut mbi Bullgarinë, por përmendi dhe të metat e tij – mungesa e kritereve mjaft të qarta për vlerësimin e përparimit dhe politizimi i monitoringut, siç është shembulli me mosparanimin e Bullgarisë në Hapësirën Shengen.Më shumë nga rubrika

Një konsorcium aziatiko-evropian investon 200 mln dollarë në ndërtimin e një uzine për automjete elektrike

Një konsorcium aziatiko-evropian ka në plan të ndërtojë një uzinë për automjete elektrike në Bullgari. Memorandumi për planet për ndërtimin e uzinës në Bullgari u nënshkrua në prani të Zëvendëskryeministres dhe Ministres së Politikës Ekonomike dhe..

botuar më 19-12-12 6.44.MD
Kristalina Georgieva

Bullgarja Kristalina Georgieva është ndër 15 gratë me ndikim më të madh në botë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar /FMN/ – bullgarja Kristalina Georgieva, është në vendin e 15 në klasifikimin e sivjetshëm të revistës “Forbes” për 100 gratë me ndikim më të madh në botë. Në një klasifikim tjetër të “Forbes” për gratë me ndikim..

botuar më 19-12-12 6.13.MD

Bullgaria do të ngulë këmbë për rishqyrtimin e marrëveshjes për paketën “Mobiliteti”

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Transportit Halil Letifov e quajti të papranueshme për Bullgarinë marrëveshjen paraprake mes institucioneve evropiane për paketën “Mobiliteti” të propozuar nga presidenti francez Emmanuel Macron. Bullgaria dhe..

botuar më 19-12-12 5.17.MD