Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Bullgaria ka një politikë të shëndoshë fiskale

Kryeministri Borisov me shefen e FMN-së Krislaina Georgieva
Foto: BGNES-arkiv

Bullgaria ka një politikë të shëndoshë fiskale, e cila vlerësohet nga agjencitë  e vlerësimit të kredisë. Këtë e tha Kryeministri bullgar Bojko Borisov në takimin e tij me udhëheqësen e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva. Theksi kryesor në bisedimet e tyre ishte bashkëpunimi i Bullgarisë me organizatën ndërkombëtare.

Kryeministri shtoi se ekonomia bullgare vazhdon të zhvillohet në mënyrë të qëndrueshme, pa pabarazi makroekonomike, kurse shteti ynë ka përparim të qëndrueshëm sa i përket aderimit të vet në mekanizmin valutor ERM II (ashtuquajtura “dhoma e pritjes e Eurozonës”).

Ktristalina Georgieva përshëndeti qeverinë për sukseset e saj në politikën fiskale dhe komentoi se ato janë premisa dhe stimuj të mirë për realizimin e prioriteteve të qeverisë.


Më shumë nga rubrika

Autoritetet bullgare i kundërvihen një marshi ekstremist

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) po ndjek gjendjen në vend për shkak të Marshit Llukov, që duhet të zhvillohet të shtunën në Sofje, tha Ministri i Punëve të Brendshme Mlladen Marinov. Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova ndaloi me..

botuar më 20-02-21 8.05.MD

Kisha Ortodokse Bullgare bojkotoi tubimin në Aman

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare nuk do të dërgojë përfaqësues të saj në Tubimin e kishave vendore ortodokse në Aman të Jordanisë. Kisha Ortodokse Bullgare përmbahet nga pjesëmarrja. Tubimi është i thirrur nga Patriku i Jerusalemit Theofil..

botuar më 20-02-21 6.54.MD
Emilijan Gebrev

Rusë të akuzuar për përpjekje për vrasje të një bullgari që ka pasur biznes të paligjshëm me armë

Prokuroria e Sofjes akuzoi tre shtetas rusë për përpjekje për vrasje të Emilijan Gebrevit, birin e tij Hristo dhe një person me inicialet V.T. Sergej Viktoroviç Pavllov, Sergej Vjaçesllavoviç Fedotov dhe Georgi Gorshkov kanë vepruar në periudhën 28..

botuar më 20-02-21 6.10.MD