Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Demografia është rreziku më i madh për Bullgarinë

Foto: Zyra e Shtypit pranë Presidencës

Katastrofa demografike është rreziku më i madh për kombin dhe detyra jonë e parë është që ta ndryshojmë këtë tendence negative, tha Presidenti Rumen Radev para studentëve në Universitetin e Pyjeve në Sofje. Kreu i Shtetit vuri në dukje se ka nevojë për një program gjithëpërfshirës në 3 drejtime – arsimi, shëndetësia për fëmijët dhe përkrahja shtetërore për familjet e reja. Presidenti nënvizoi se arsimi duhet të jetë një prioritet strategjik kombëtar. Kriza e ujit në Pernik tregon se politika në sektor është rrëzuar, ndërsa rezultatet e testit ndërkombëtar PISA se ka probleme në arsim. Dallimi i vetëm është se krizën e ujit e ndiejmë menjëherë, ndërsa pasojat në arsim do t’i ndiejmë pas vitesh, tha Radev.

Më shumë nga rubrika

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD