Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Produkti brendshëm bruto i Bullgarisë u rrit 3.5 për qind për një vit

Foto: arkiv

Sipas të dhënave paraprake të Institutit Kombëtar Statistikor gjatë tremujorit të katërt të vitit 2019 produkti i brendshëm bruto i Bullgarisë u rrit me 3.5 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2018, duke arritur 16.5 miliard euro. Pjesa më e lartë e produktit të brendshëm bruto sigurohet nga konsumi 78.1 për qind, ndjekur nga formimi i kapitaleve – 19.8 për qind. Saldoja e tregtisë së jashtme e vendit është pozitive duke shënuar ulje në eksport 1.5 për qind, ndërsa importi 2.7 për qind

Më shumë nga rubrika

Dita e 104 e protestave parashikohet për sonte

Gjatë protestës së ditës së 103 me kërkesë për dorëheqjen e kryeministrit, qeverisë dhe kryeprokurorit demonstruesit hodhën vezë dhe domate kundër godinës së Ministrisë së Mbrojtjes. Shkas për këtë u bënë fjalët e zëvendës kryeministrit dhe ministër të..

botuar më 20-10-20 9.28.PD

23 për qind nga PCR testet janë pozitive për Covid-19

Rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit janë 1024. Kjo është 23.24 për qind nga 4406 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Në repartet intensive ndodhen 88..

botuar më 20-10-20 8.57.PD
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD