Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

12 vjet pas Pavarësisë së Kosovës Ambasadori Edon Cana është optimist për marrëdhëniet regjionale dhe bilaterale

Për ne si shtet i ri roli i Bullgarisë është shumë i rëndësishëm, sepse Bullgaria si në vitin 1999, po ashtu dhe në vitin 2008 kishte dhënë një mbështetje të parezervë për Kosovën. Kështu që edhe Bullgaria ka një rol të veçantë në historinë e shtetëformoimit të Kosovës – tha Ambasadori i Republikës së Kosovës në Sofje z. Edon Cana në ditën festive të Pavarësisë.

Sfidat e shumta na kanë bërë edhe më të fortë” – vazhdoi Ambasadori. “Por përveç politikës mund të them se arritja më e madhe do të ishte në aspektin e sportit – se si të rinjtë tanë e demonstrojnë dëshirën t’i tejkalojnë sfidat për të fituar, për të qenë kompetitivë dhe dua të veçoj se për mua ato ndjenja të fitores së Majlinda Kelmendit në Brazil gjatë garave olimpike, fitoret e ekipit të futbollit të Kosovës dhe të shumë atletëve dhe sportistëve të ndryshëm, janë arritja më e madhe për ne sot. Sepse tani Kosova dhe populli i saj janë të barabartë me shtetet e tjera të rajonit dhe kanë mundësi të barabarta... Dhe në 12-vjetorin e Pavarësisë mund të them që arritja ndoshta më e madhe është aftësia, potenciali dhe dinamika e demokracisë së Kosovës për t’i tejkaluar ndryshimet. Si në rastin e fundit kur Kosova ka demonstruar një maturitet të jashtëzakonshëm demokratik me zgjedhjet shumë të mira, një stabilitet politik. Kështu që Kosova provoj se ka një demokraci mjaft e shëndoshë”.  

Ju ftojmë të dëgjoni tërë intervistën me z. Edon Cana, në të cilën ai foli për marrëdhëniet në Ballkan pas formimit të qeverisë së re të Albin Kurtit, për normalizimin e dialogut me Serbinë, për perspektivën e bashkëpunimit Bullgari-Kosovë, sidomos në aspektin ekonomik.


Më shumë nga rubrika

Xhani Bukikio - kryetar i Komisionit të Venecias

Komisioni i Venecias vlerësoi ndryshimet e propozuara kushtetuese

Komisioni i Venecias pranë Këshillit të Evropës paraqiti një vlerësim të ndryshimeve të propozuara në Kushtetutën Bullgare. Shprehet keqardhje që ato nuk u paraprinë nga diskutimi dhe shpjegimi i duhur publik, transmetoi BTA. Në lidhje me..

botuar më 20-11-23 1.34.MD

Stevo Pendarovski është skeptik për arritjen e marrëveshjes së shpejtë me Bullgarinë

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk pret që gjatë javëve të ardhshme të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila të debllokojë rrugën e vendit të tij drejt BE, bëhet e qartë nga një intervistë e tij dhënë televizionit vendas. “Me politikën e saj..

botuar më 20-11-21 3.55.MD
Стево Пендаровски

Ngjarjet me adresë ballkanike

Autoritetet në Shkup nuk ndihen përgjegjës për problemet me Bullgarinë Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev nuk ndihen të përgjegjshëm për bllokimin nga ana e Bullgarisë për në..

botuar më 20-11-20 1.10.MD