Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Borisov: Kriza e migracionit në regjion mund të zgjidhet nëpërmjet mirëkuptimit

Foto: BGNES

Nëpërmjet fqinjësisë së mirë, mirëkuptimit dhe zgjidhjes paqësore të konflikteve në regjion mund të zgjidhet edhe problemi i krizës së migrantëve. Këtë e deklaroi në Sofje Kryeministri Bojko Borisov pasi u takua me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel. Ursula von der Leyen vuri në dukje se të tre kanë zhvilluar bisedime intensive për zgjidhjen strategjiketë problemeve të migracionit dhe për punën me Turqinë. Michel falënderoi për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm mes Bullgarisë dhe BE-së dhe shtoi se Bullgaria mund të shpresojë tek BE-ja. Pas takimit Borisov zhvilloi një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, me të cilën shqyrtoi informacionin aktual për presionin e migracionit në regjion dhe masat e sigurisë. Merkel theksoi rolin stabilizues të Bullgarisë në Ballkan.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD