Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni i Çështjeve Juridike në Parlament përkrahu veton mbi Ligjin për Gjendjen e Jashtëzakonshme

Foto: BGNES

Deputetët e Komisionit Parlamentar të Çështjeve Juridike përkrahën njëzëri veton e Presidentit Rumen Radev mbi tekstet në Ligjin për masat dhe veprimet gjatë kohës së gjendjes së jashtëzakonshme. Ditën e diel Presidenti bëri të ditur se është kundër rregullimit shtetëror të çmimeve me qëllim luftimin e spekulimit. Radev shpalli gjithashtu se nuk miraton ndëshkimet e rrepta për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me koronavirusin, gjë që sipas tij mund të kërcënojë lirinë e fjalës.

Presidenti mendon gjithashtu se dispozitat për të drejtat e ushtrisë nuk janë mjaftë korrekte, por është dakord se ushtarakët duhet të marrin pjesë në raste krizash.

Pritet që vetoja të shqyrtohet pasdreke edhe në sallën plenare.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 403

Bullgaria pret që të arrijë imunitet kolektiv deri në qershor Deri në qershor do të mbërrijnë sasi të mjaftueshme të vaksinave të ARN dhe ne do të jemi në gjendje të krijojmë imunitet kolektiv. Këtë e tha para BNT prof...

botuar më 21-04-14 5.59.MD

Përfundoi me sukses ekspedita e 29 antarktike bullgare

Antarktikët e ekspeditës së 29 bullgare janë larguar sot nga rajoni i Antarktikut pas një vonimi prej rreth një muaji dhe tashmë janë në Kili. Me një avion ushtarak të Uruguait antarktikët tanë kanë mbërritur në qytetin më jugor të Kilit Punta..

botuar më 21-04-14 5.25.MD

Mediat bullgare: GERB do të shpallë kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të Bullgarisë

Partia GERB do të shpall kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të vendit. Këtë e shpalli gazeta “24 çasa” dhe media të tjera bullgare, duke cituar burime të larta të partisë. Më herët sot, Bojko Borisov tha se ai vetë nuk do të kandidonte..

botuar më 21-04-14 4.44.MD