Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria me masa në përkrahje të biznesit në kushtet e krizës

Bojko Borisov
Foto: EPA/BGNES

Më se 250 milion euro ndan qeveria e Bullgarisë për shpenzimet e rritura të Ministrive të Shëndetësisë, të Mbrojtjes dhe të Punëve të Brendshme. 2.3 miliard euro të tjerë do të mobilizohen nga qeveria në përkrahje të biznesit, ndërsa shlyerja e tatimeve shtyhet deri më 30 qershor. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një brifing të jashtëzakonshëm në lidhje me masat ekonomike të qeverisë për periudhën e gjendjes së jashtëzakonshme tek ne. Shpenzimet për shlyerjen e ndihmës për ruajtjen e vendeve të punës në sektorët e prekur do të jenë sipas skemës 60 për qind sigurohen nga shteti kundrejt 40 për qind nga punëdhënësi, në se nuk pushojnë nga puna punëtorët, theksoi kryeministri.
Ai theksoi, e Komisioni Evropian bëri një porosi të përbashkët për blerjen e testeve të shpejta nga të cilat Bullgaria porositi 1 milion. Ai siguroi, se brenda dy muajve firmat bullgare do të fillojnë të prodhojnë aparate të frymëmarrjes.

Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD