Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po diskutohet ulja e çmimit të gazit mbi 40%

Nikollaj Pavllov - "Bulgargaz"
Foto: BGNES - arkiv

Çmimi i gazit natyror mund të ulet më shumë se 40% e parashikuara, tha drejtori ekzekutiv i furnizuesit publik të gazit natyror në Bullgari “Bulgargaz” Nikollaj Pavllov. 

Për shkak të çmimit të ulët të gazit që nga prilli pritet se do të paguajmë më pak dhe për ngrohjen qendrore – nga 8% deri më 25% për qytetet e ndryshme të Bullgarisë. Ndryshime në çmimin e korrentit nuk do të ketë. Vendimi përfundimtar do të merret në fund të këtij muaji.

Këto ndryshime janë lidhur me çmimet më të ulëta, për të cilat ranë dakord kompania ruse “Gazprom” dhe pala bullgare.Më shumë nga rubrika

Parkimi në Sofje do të jetë falas deri më 12 prill

Nga Bashkia e Kryeqytetit shtyjnë afatin për parkim pa pagesë deri më 12 prill. Vendet e parkimit në zonën “blu” dhe atë “të gjelbër” do të përdoren falas. Kjo është një masë për inkurajimin e përdorimit të automjeteve private në vend të..

botuar më 20-03-28 11.54.PD

Do të shënojmë online Orën e Tokës

Në situatën e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit sonte (28 mars) nisma ekologjike “Ora e Tokës” do të zhvillohet në internet. Nga organizata joqeveritare WWF Bullgaria u bëjnë thirrje bullgarëve, të cilët dëshirojnë të marrin..

botuar më 20-03-28 11.34.PD
Shefja e FMN-së Kristalina Georgieva

Kristalina Georgieva: 81 shtete kanë kërkuar ndihmë nga FMN-ja për shkak të COVID-19

Ekonomia botërore mund të shkojë drejt recesionit më të rëndë në krahasim me atë të vitit 2009. Këtë e tha drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar bullgarja Kristalina Georgieva. Prognozat e Fondit tregojnë se rimëkëmbja mund të pritet gjatë vitit..

botuar më 20-03-28 10.54.PD