Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

8 janë personat e shëruar nga koronavirusi në Bullgari

Prof. Vencisllav Mutafçijski
Foto: BGNES

Në orën 17.00 më 26 mars 2020 të prekurit nga COVID-19 janë 264 veta, informoi shefi i shtabit operativ për kundërvënien e përhapjes së koronavirusit gjeneral Vencisllav Mutafçijski.

Nga spitali kanë dalë 8 veta, të cilët janë shëruar.

Ushtarët bullgarë jashtë vendit janë testuar dhe ka dy prej tyre me me mostra pozitive – njëri është në mision në Kosovë, tjetri – në Rumani.

Më herët sot prof. Mutafçijski bëri thirrje për testimin e të gjithë pacientëve në vend me probleme me frymëmarrje.

Sot ishte mbyllur dhe baza sportive “Belmeken” në malin Rila, ku stërvitet elita bullgare e sporteve të ndryshme. Nuk ishte miratuar ideja për vazhdimin e stërvitjeve të sportistëve, pavarësisht se ata nuk kontakte me njerëz jashtë bazës. 


Më shumë nga rubrika

COVID-19 në Bullgari: Dita 25

Qeveria kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe 1 muaj Qeveria propozon që gjendja e jashtëzakonshme të vazhdojë deri më 13 maj. Vendimi duhet të miratohet nga Kuvendi Popullor. Bullgaria po përdor të gjitha resurset e saj në..

botuar më 20-04-01 9.02.MD
Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

botuar më 20-04-01 8.30.MD

Softuer izraelit mund t’i ndjekë bullgarët me COVID-19

Një kompani izraelite i ka propozuar qeverisë bullgare një platformë online për përpunimin e të dhënave. Softueri ndjek të infektuarit me koronavirus, kontaktet e tyre dhe në se ato respektojnë kushtet e karantinës . Brenda periudhës së testimit do të..

botuar më 20-04-01 8.20.MD