Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov merr pjesë në mbledhjen e KE-së me temë COVID-19

Kryeministri Borisov
Foto: EPA/BGNES

Kryeministri Bojko Borisov po merr pjesë në mbledhjen e Këshillit Evropian, në të cilën krerët shtetërorë dhe qeveritarë të vendeve të BE-së do të bashkërendojnë veprimet e tyre për kufizimin e epidemisë së koronavirusit.

Do të diskutohen mënyrat e parandalimit dhe veprimet për kapërcimin e situatës së rëndë, si dhe pasojat ekonomike nga përhapja e sëmundjes.

Theksi tjetër i mbledhjes që për herë të tretë zhvillohet me lidhje video është marrja e vendimit për nisjen e negociatave për aderim në BE të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë.


Më shumë nga rubrika

Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

botuar më 20-04-01 8.30.MD

Softuer izraelit mund t’i ndjekë bullgarët me COVID-19

Një kompani izraelite i ka propozuar qeverisë bullgare një platformë online për përpunimin e të dhënave. Softueri ndjek të infektuarit me koronavirus, kontaktet e tyre dhe në se ato respektojnë kushtet e karantinës . Brenda periudhës së testimit do të..

botuar më 20-04-01 8.20.MD

Bullgaria shtyn shpalljen e moratoriumit për kreditë

Më 1 prill Banka Popullore Bullgare duhej shpallur hapat konkrete për vënien e moratoriumit të përkohshëm për pagimin e kredive bankare. Masa e jashtëzakonshme është për klientët, të cilët kanë vështirësi me mbulimin e detyrave të tyre mujore për shkak..

botuar më 20-04-01 7.44.MD