Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teatri “Sofja” shënon 27 marsin me shfaqje online

Foto: BGNES

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit – 27 Marsit, Teatër “Sofja” do t’u bëjë dhuratë publikut të vet. Një video e shfaqjes së 100-të të fundit të pjesës “Notre-Dame de Paris” të shkrimtarit Victor Hugo do të prezantohet online në kanalin YouTube të teatrit “Sofja” nga ora 19.00, orë lokale. Pjesa nuk është e përshtatshme për spektatorë nën 14 vjeç. Në se dëshironi mund të shikoni falas: https://bit.ly/3dsUzVj

Më shumë nga rubrika

Biografia krijuese e Georgi Çapkënovit frymëzon për një turne virtual në Sofje

Libri “Dhe Çapa krijoi botën” ka frymëzuar krijimin e itinerarit për një vizitë-shëtitje virtuale të Sofjes, kushtuar veprimtarisë së skulptorit Georgi Çapkënov , autor i statujës-simbol të kryeqytetit tonë. Në kuadrin e 60 minutave ata të cilët i janë..

botuar më 20-11-29 6.20.PD

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluara është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e..

botuar më 20-11-28 6.15.PD

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD