Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë shkurtit udhëtimet e bullgarëve jashtë shtetit u rritën me 1 për qind

Foto: BGNES

Instituti Kombëtar i Statistikës njofton se gjatë shkurtit të këtij viti u regjistruan 400.6 mijë udhëtime të bullgarëve jashtë shtetit, gjë që është me 1 për qind më shumë se sa në shkurt të vitit të kaluar. Një rritje më të madhe shënojnë udhëtimet deri në Austri – 6.2 për qind, Spanjë – 4.6 për qind dhe Turqi – 3.9 për qind. Shihet një rrënje e udhëtimeve deri në Itali – 16.1 për qind, Republikën e Çekisë – 4.2 për qind, Niderlandë – 3.4 për qind dhe Greqi – 3.3 për qind.

Më shumë nga rubrika

Ushtria bullgare u tërhoq nga Afganistani

Kontingjenti i fundit bullgar i cili merrte pjesë në misionin e NATO-s "Mbështetje Vendimtare" u kthye nga Afganistani. Që nga marsi i vitit 2021, kontigjenti i 42-të ushtarak bullgar me 120 veta ruante bazën e Aeroportit Bagram në Kabul. Më 24..

botuar më 21-06-24 12.54.MD

Premtojnë lehtësim të kalimit përmes Kullata - Promahon

Deri më 1 korrik do të shpallen masat për lehtësimin e trafikut përmes pikës kufitare Kullata-Promahon. Planifikohet që të rritet numri i inspektorëve nga pala greke në pikën më të ngarkuar në kufirin bullgaro-grek, njoftoi Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-24 10.01.PD

Vetëm 11.11% e bullgarëve janë imunizuar kundër Covid-19

93 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.64 për qind e 14 382 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në Sofje - 39. Në 7 rrethe - Kërxhali,..

botuar më 21-06-24 9.47.PD