Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon 30 000 teste PCR nga Koreja e Jugut

Foto: AP/BTA

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in. Presidenti i Koresë së Jugut ka deklaruar se Seuli ka rritur kontrollin e shpejt të qytetarëve me testet PCR që të zbulohet sa më shpejt virusi dhe të kufizohet përhapja e tij. Qeveria bullgare ka shfaqur interes për blerjen e 30 mijë PCR testeve në muaj nga Republika e Koresë. Pritet përgjigja e Presidentit Moon Jae-in se sa teste dhe kur do të dërgohen në Bullgari. Dy burrat e shtetit kanë rënë dakord se Bullgaria dhe Koreja aplikojnë masa të njëjta për izolim fizik dhe profilaksi, të cilat tani për tani janë shumë adekuate.

Më shumë nga rubrika

Konsorciumi Francezo-Gjerman “Sof Kënekt” merr aeroportin e Sofjes në koncesion

Konsorciumi Francezo-Gjerman “Sof Kënekt” merr aeroportin e Sofjes në koncesion për 35 vjet. Kjo u bë e mundshme pasi Gjykata Supreme Administrative mbështeti vendimin e Komisionit për Mbrojtjen e Konkurrencës me të cilin miratohen zgjedhja e Ministrisë..

botuar më 20-06-05 7.22.MD

Gjobat për shkeljet rrugore do të verifikohen edhe online

Gjobat për shkeljet rrugore dhe të gjitha shkeljet e bëra mund të verifikohen edhe online. Këtë e njoftuan nga Agjencia shtetërore “Administrim Elektronik”. Qasja e sistemit kryhet me nënshkrim të kualifikuar elektronik ose kod personal të identifikimit..

botuar më 20-06-05 6.36.MD
Emill Karanikollov

Këshilli Konsultativ i Ekspertëve do të ndihmojë ekonominë bullgare

Ministri i ekonomisë Emill Karanikollov hapi mbledhjen e parë të Këshillit Konsultativ të Ekspertëve pranë ministrisë. Qëllimi kryesor i këshillit është të analizojë gjendjen dhe perspektivat para ekonomisë bullgare dhe të bëjë analiza dhe parashikime...

botuar më 20-06-05 6.24.MD