Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mungesa e personelit mjekësor krijon problem në kushtet e karantinës

Foto: личен архив

Asociacioni i infermiereve bullgare ngul këmbë për t’u ndaluar lëvizja e personelit mjekësor mes institucioneve të ndryshme shëndetësore. Shumë mjekë dhe punonjës të tjerë mjekësorë në Bullgari punojnë në 2-3 spitale të ndryshme, që kontribuon për përhapjen e koronavirusit, tha Dimitrija Dimitrova – bashkëthemeluese e Asociacionit. Ajo dha si shembull infermieret nga spitali në qytetin Peshtera. Ato kanë qenë në kontakt me të infektuar me koronavirusin në vazhdim të pesë ditëve. Pasi kanë qenë 8 ditë në karantinë kanë shkuar për të punuar në spitalin në Pazarxhik. Kjo praktikë është e përhapur në tërë vendin, sinjalizuan infermieret dhe bënë apel për përgjegjësi.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria i dërgoi Moldavisë ndihmë në luftimin e Covid-19

Republika e Moldavisë mori nga qeveria bullgare ndihmë humanitare për luftimin e Covid-19. Pakoja e destinuar për institucionet mjekësore moldaviane përfshin 500 kostume mbrojtëse, 500 syze dhe 500 maska. Vlera e tyre e përbashkët është 22 728..

botuar më 20-05-26 8.26.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 80

Sallat e vallëzimit, teatrot dhe operat mund të punojnë në të mbyllur Pas një takimi të përfaqësuesve të lidhjeve artistike krijuese me ministrat e shëndetësisë Kirill Ananiev dhe të kulturës Boill Banov u bë e qartë se sallat e..

botuar më 20-05-26 8.08.MD
doc. dr. Boni Petrunova

Nuk janë hequr artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar

Askush nuk ka hyrë dhe nuk ka nxjerrë artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar, tha para BNR-së drejtoresha e institucionit doc. Boni Petrunova. Ajo e bëri komentin me rastin e një pohimi të afaristit Vasill Bozhkov, i cili fshihet në Dubai, se një..

botuar më 20-05-26 7.02.MD