Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ursula von der Leyen: Bullgaria jep shembuj të shkëlqyeshëm të mobilizmit

Ursula von der Leyen
Foto: ЕPA/BGNES

Në një intervistë për BNR shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen deklaroi se pandemia e koronavirusit ende është në një moment kritik, megjithë lajmet e fundit të mira. Ursula von der Leyen jep si shembull veprimtarinë vullnetare të startupeve bullgare dhe Operën e Burgasit, të cilët qepin maska mbrojtëse dhe i dhurojnë. Kurrë nuk do të harrojmë se si Bullgaria i dërgoi Austrisë veshje mbrojtëse. E gjithë kjo do të thotë se situata në të vërtetë është e rëndë, por solidariteti ende është në zemrën e BE-së, tha Ursula von der Leyen.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD