Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mallrat që nuk do të shiten në tregjet do të blihen nga shteti për shërbimet sociale

Foto: Darina Grigorova

Pasi shumë prodhues bujqësor shprehën shqetësim se për shkak të mbylljes së tregjeve kooperative dhe të fermerëve nuk do të arrijnë të realizojnë prodhimin e tyre, kryeministri Bojko Borisov tha se shteti do të blejë mallrat e pashitura për shërbimet sociale. Me caktimin e rendit të blerjes dhe dorëzimit të perimeve dhe frutave të pashitura kryeministri e ngarkoi ministren e bujqësisë dhe të ushqimeve Desisllava Taneva.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD