Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari mbërriti dërgesë e dytë me medikamente nga Kina

Foto: EPA/BGNES

Aeroplan i dytë me ilaçe dhe mjete mbrojtëse të blera nga qeveria bullgare pas kontratës së arritur midis kryeministrit të Republikës së Bullgarisë Bojko Borisov dhe kryeministrit të Republikës popullore të Kinës Li Këcjan mbërriti në Bullgari. Dërgesa përfshin 156 800 maska mbrojtëse dhe 200 mijë kuti me medikamente për mjekim spitalor të të infektuarve me Covid-19 në përputhje me protokollet ndërkombëtare. Mjetet për fluturimin u siguruan nga Dhoma Bullgare e Minierave dhe e Gjeologjisë.

Dërgesa e parë erdhi në prill të këtij viti.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 356

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur..

botuar më 21-02-26 6.28.MD

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët...

botuar më 21-02-26 5.04.MD

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angelov, njoftoi BTA. Ai..

botuar më 21-02-26 4.17.MD