Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

4 të infektuar me koronavirus mbërritën me avion nga Holanda

Foto: BTA

U zbuluan raste të reja të Covid-19 të pasagjerëve që erdhën me avion nga Holanda në Bullgari më 1 maj. Megjithëqë autoritetet holandeze i ndaluan dy bullgare nga bashkia e qytetit Haskovo të udhëtojnë, sepse kishin rezultate pozitive për koronavirusin, ata mbërritën në Bullgari. Aty ato prapë dhanë teste pozitive PCR. Në bordin e avionit me të cilin udhëtuan kishte 54 veta. Dy pasagjerë të tjerë gjithashtu dhanë teste pozitive. Ata mbërritën nga Holanda me një fluturim tjetër.


Më shumë nga rubrika

Prof. Kostadin Angellov

Në rast se ka vaksina të mjaftueshme deri në qershor do të vaksinohen 70% prej bullgarëve

Qëllimi ynë kryesor është që ta kthejmë qetësimin e njerëzve de ata të besojnë se ne arrijmë t’i kundërvihemi epidemisë, vuri në dukje Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov para televizionit bTV. “Nëse kemi vaksina të mjaftueshme, mund..

botuar më 21-03-01 11.13.PD

Të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë sesa të infektuarit gjatë 24 orëve të fundit

Rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit janë 332 nga 2531 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 13.1%. Të shëruarit në harkun e shënuar kohor janë 408. Rastet aktive janë 31 302...

botuar më 21-03-01 9.45.PD

Në qytetet Dobriç dhe Novi Iskër do të përmirësojnë rekordin Guinness për martenicën më të gjatë

Vullnetarët nga organizata rinore e Kryqit të Kuq Bullgar në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) do të përpiqen ta përmirësojnë rekordin e Guinness për martenicën (veroren) më të gjatë. Për këtë qëllim, herët këtë mëngjes në sheshin e..

botuar më 21-03-01 6.00.PD