Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdon skandali i lidhur me bosin e lojërave të fatit Vasill Bozhkov

| rinovuar më 20-05-15 1.40.MD
Vasill Bozhkov
Foto: BGNES

Nga Dubai, ku po i fshihet drejtësisë bullgare, shefi i lojërave të fatit Vasill Bozhkov publikoi në Facebook mesazhe SMS, për të cilat pohon se janë shkëmbyer mes tij dhe ministrit të financave Vlladisllav Goranov.

Sipas kësaj korrespondence Goranov i ka dhënë “udhëzime të vlefshme” ish-shefes së Komisionit për Lojërat e Fatit, Maria Filipova, në favor të Bozhkovit. Më mesazhin e dytë Bozhkovi ankohet për këtë se Komisioni për Lojërat e Fatit pengon veprimtarinë e njërës prej kompanive të tij dhe përgjigja është se problemi do të zgjidhet.

Kujtojmë se kundër Vasill Bozhkovit janë ngritur 11 akuza nga Prokuroria, duke përshirë këtu akuza për shantazh dhe vrasje. Ai është sponsori kryesor i klubit të futbollit, “Levski”. Pas ngritjes së akuzave dhe fshehjes së Bozhkovit në Dubai e ardhmja e skuadrës nuk është e qartë.

Më 13 maj Vasill Bozhkov  shpalli se do të transferojë aksionet e klubit profesional të futbollit “Levski” në favor të Kryeministrit Bojko Borisov, por kryeministri refuzoi t’i pranojë ato.

Ministria e Financave bënë të ditur se Ministri Goranov ka shprehur pozitën e vet sa i përket Vasill Bozhkovit që të premten e kaluar dhe nuk do të bëjë komente të tjera në lidhje me fjalët e personit në fjalë, i cili ka borxh prej 700 mln levash (359 mln euro) ndaj thesarit shtetëror.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD