Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPB përqendrohet mbi maskat dhe distancën fizike

Ministri i MPB-së Mlladen Marinov
Foto: BGNES

Me liberalizimin e masave kundër përhapjes së koronavirusit nëpunësit e Ministrisë së Punëve të Brendshme përqendrohen mbi respektimin e kërkesave për distancë fizike dhe mbajtje të maskave në hapësirat e mbyllura dhe në transportin publik. Këtë e tha në Kuvendin Popullor Ministri i punëve të brendshme Mlladen Marinov.

Sipas fjalëve të tij gjobat për mosrespektimin e këtyre masave nuk është qëllim në vetvete, por është mënyrë për parandalim. Ministri shoi gjithashtu se aktualisht nën karantinë për shkak të Covit-19 janë rreth 20 mijë veta në vend. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 267

Parashikojnë TVSH zero për vaksinat kundër Covid-19 Korrigjimi në Ligjin për TVSH-në është parashtruar në Parlament, ndërsa përmasa do të jetë në fuqi deri në fund të 2022-ës, transmetoi BTA. Kryeministri Bojko Borisov deklaroi më herët se..

botuar më 20-11-29 5.35.MD
Godina e Akademisë Ushtarake Mjekësore

Një grup i dytë vullnetarësh do t’i ndihmojnë mjekët në spitalet ushtarake

Një grup i dytë prej ushtarakësh nga formacione të ndryshme ushtarake të ushtrisë bullgare do të përfshihen nga 30 nëntori në luftimin e Covid-19, duke i ndihmuar mjekët e Akademisë Ushtarake Mjekësore. Vullnetarët janë shpërndarë në Akademinë..

botuar më 20-11-29 4.47.MD

Parashikojnë TVSH zero për vaksinat kundër Covid-19

Korrigjimi në Ligjin për TVSH-në është parashtruar në Parlament, ndërsa përmasa do të jetë në fuqi deri në fund të 2022-ës, transmetoi BTA. Kryeministri Bojko Borisov deklaroi më herët se vaksinimi kundër Covid-19 do të jetë falas dhe sipas..

botuar më 20-11-29 2.44.MD