Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 198

Për mësimin në mjedis elektronik pragjet e të infektuarve do të caktohen nga ministri i shëndetësisë “Ka të ngjarë që të imponohet një kalim më i gjerë te mësimi në mjedis elektronik” tha ministri i arsimit Krasimir Vëllçev në..

botuar më 20-09-21 7.55.MD

Dita e 75 e protestave antiqeveritare në Sofje

Në Sofje, si zakonisht në orën 19.00 në vendin e zakonshëm para godinave të administratës së Presidencës, Parlamentit dhe qeverisë u thirr protestë antiqeveritare. Të pakënaqurit, të cilët duan dorëheqjen e Kryeministrit, të Kryeprokurorit dhe..

botuar më 20-09-21 7.42.MD
Godina e fondit shetëror

Autoritetet përgënjeshtruan informacionin se ka mjete të ndaluara evropiane

Komisioni Evropian rimëkëmb shumat për Bullgarinë, të cilat fondi “Bujqësia” u dërgon fermerëve si pagime direkte dhe subvencionime, njoftojnë nga Fondi. Saktësimi është për shkak të informacionit të përhapur se Brukseli ka ndaluar 350 mln..

botuar më 20-09-21 7.30.MD