Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 199

Në Itali ata që vijnë nga Bullgaria nuk vihen nën karantinë të detyrueshme Ministri italian i shëndetësisë Roberto Speranca urdhëroi që Bullgaria të nxirret nga lista e shteteve për të cilët karantina 14 ditore është e detyrueshme. Nga 22..

botuar më 20-09-22 6.21.MD

Protesta në Sofje kalon nën moton “Kryengritja e Madhe Popullore 3”

Ditën e 76 me prani të forcuar policore zhvillohet protesta antiqeveritare “Kryengritja e Madhe Popullore 3”. Protestuesit vendosën pllakate në gardën e Ambasadës së ShBA-së në Sofje me kritika të përkrahjes amerikane për kryeprokurorin...

botuar më 20-09-22 5.33.MD
Admiral Emill Eftimov

Zhvendosin kontingjentin ushtarak bullgar në Afganistan

Marrëveshja midis ShBA-së dhe talibanëve ndryshon misionin e NATOS “Përkrahje Vendimtare” në Afganistan. Këtë e tha para Agjencisë Fokus shefi i mbrojtjes admiral Emill Eftimov. Për këtë arsye kontingjenti bullgar zhvendoset nga aeroporti i Kandaharit..

botuar më 20-09-22 4.56.MD