Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Plazhi verior në Burgas

Nuk janë konstatuar shkelje në plazhin verior të Burgasit

Ministria e Turizmit zhvilloi një kontroll urgjent mbi gjendjen e plazhit detar “Burgas – Veri”, por nuk konstatoi shkelje sa i përket mirëmbajtjes së tij, megjithë informacionin e përhapur nga mediat. Sipas konstatimit të bërë rripi i rërës është..

botuar më 20-08-09 3.44.MD
Zjarri në Lesovo  - 8 gushti, 2020

Po zgjerohet zjarri në rrethin e Haskovos

Në Svilengrad të rrethit të Haskovos është shpallur gjendje fatkeqësie për shkak të zjarrit të madh që po vjen nga Bashkia e Topollovgradit dhe stuhisë së fuqishme. Zjarri ka filluar nga rajoni i fshatit Lesovo të rrethit të Jambolit, e ka kaluar..

botuar më 20-08-09 12.14.MD

Regjim i ndryshëm për udhëtimet e bullgarëve në Evropë

Zvicra anuloi të gjitha kufizimet për qytetarët që mbërrijnë nga Bullgaria, derisa Norvegjia vendos karantinë të detyrueshme dhjetëvjeçare për ta. Bullgarët që udhëtojnë nga tri regjione bullgare – Varna, Bllagoevgrad dhe Dobriç, do të hyjnë në..

botuar më 20-08-09 11.57.PD