Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

5.83% prej PCR testeve të fundit janë pozitive me Covid-19

276 janë rastet e reja me koronavirus në Bullgari nga 4 736PCR testet e zhvilluara gjatë 24 orëve të fundit. Më shumë janë të infektuarit në Sofje – 52, pas kësaj radhitet Bllagoevgrad – 49 dhe Plovdiv – 29 raste të reja. 6 veta kanë vdekur...

botuar më 20-09-30 9.50.PD

“Drejtësi për çdonjërin” këmbëngul për reforma radikale gjyqësore

Për këtë mbrëmje është planifikuar demonstrata e 84 antiqeveritare në kryeqytet. Nga iniciativa “Drejtësi për çdonjërin” do të protestojnë para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të..

rinovuar më 20-09-30 8.52.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 206

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari. Hartohen kritere të qarta dhe të sakta për numrin e të sëmurëve me koronavirus në rajone. Nuk duhet të krijojmë ndjenjën e panikut dhe..

botuar më 20-09-29 7.36.MD