Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri, Ministri i Financave dhe shefja e Komisionit për Buxhetin janë dëgjuar në lidhje me procesin kundër afaristit Bozhkov

Afaristi Vasill Bozhkov
Foto: BGNES-arkiv

Kryeministri Bojko Borisov, Ministri i Financave Vlladisllav Gornaov dhe kryetarja e Komisionit për Buxhetin pranë Parlamentit Menda Stojanova janë dëgjuar si dëshmitarë në lidhje me hetimin kundër afaristit Vasill Bozhkov, bëri të ditur Prokuroria. Është konstatuar se UniCredit Bulbank nuk e ka informuar drejtorinë “Hetimi financiar” për shuma të mëdha që janë tërhequr nga banka. Në kuadrin e hetimit janë përgatitur kërkesa për ndihmë juridike, si dhe urdhëresa evropiane për hetime, të cilat u janë drejtuar vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian.

Aktualisht biznesmeni bullgar ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe kundër tij janë ngritur 18 akuza.

Më shumë nga rubrika

Aeroplan “Eurofighter”

Aeroplanë spanjollë “Eurofighter” do të mbrojnë hapësirën ajrore bullgare

Bullgaria po punon për tre skenarë të mundshëm në rast konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev për Nova News TV.“Për momentin, nëse dhe çfarë vendimi pritet, do të jetë e qartë në javët e ardhshme. Një takim i..

botuar më 22-01-21 9.50.PD

Një rënie drastike e të shëruarve nga Covid në 24 orët e fundit

8932 janë të infektuarit me Covid në vend gjatë 24 orëve të fundit. Mbi 77 për qind e tyre nuk kanë vaksina kundër koronavirus. Më shumë se 22 për qind e 39 445 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i të infektuarve..

botuar më 22-01-21 8.52.PD

Parashikimi i motit për 21 janarin

Një front i ftohtë do të kalojë përmes vendit ditën e premte . Në pjesën më të madhe të Bullgarisë do të bjerë borë, në disa vende në ultësira reshja do të jetë e përzier me shi. Pasdite nga veriperëndimi vranësirat do të fillojnë të çahen dhe të..

botuar më 22-01-20 8.30.MD
Подкасти от БНР