Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Radev vendosi veto mbi amendamentet në Ligjin për MPB-në

Presidenti Radev
Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev vendosi veto dhe kthen për shqyrtim të ri në Parlament një pjesë prej ndryshimeve në Ligjin për MPB-në, të miratuar më 11 qershor 2020, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidentit.

Presidenti nuk është dakord me tekstet, sipas të cilave në ministri krijohet një strukturë e re mbrojtëse, e cila dublon funksionimin e Shërbimit Kombëtar për Mbrojtje.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 265

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19 Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në..

botuar më 20-11-27 6.02.MD

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19

Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në mënyrë elektronike. Kushti është që pacienti të ketë të paktën dy nga simptomat e..

botuar më 20-11-27 5.54.MD

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD