Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tutrakani tregon për traditat e peshkimit në Danub

Foto: BGNES

A keni qenë në Tutrakan? Në fillim të shekullit XX kjo qytezë e vogël që ndodhet afër ujërave të lumit të dytë evropian për nga gjatësia ka qenë qendra e peshkimit me ndikim më të madh në Bullgari. Atje ka një vendbanim peshkatarësh, i cili sot është vend tërheqës për adhuruesit e peshkimit dhe jo vetëm kjo. Atmosfera autentike e kompleksit arkitekturor “Mëhalla e Peshkimit”, me rrjetet e peshkatarëve, shtëpitë dhe punishtet për varka, na kujtojnë për mënyrën e jetesës së njerëzve në këtë krahinë. Deri në fillimin e shekullit të kaluar në mëhallë kanë banuar mbi 1400 familje peshkatarësh, ndërsa peshkatarët profesionalë atëherë kanë qenë ¼ prej popullsisë afro 8 mijëshe. Sot, “Mëhalla e Peshkatarëve” është një monument i kulturës me rëndësi kombëtare. Ky është edhe vendi, ku mund të hani çorbë të shijshme prej peshku dhe të shijoni një prej perëndimeve më të bukura.

Atje ndodhet dhe Muzeu i njohur i Peshkimit, i cili është përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare në Bullgari. Atje na çon publikimi i Radio Bullgarisë.

Më shumë nga rubrika

Një copë parajse në bregun e Detit të Zi

Fshati Durankullak është vendbanimi më verilindor bullgar, vetëm 5 km. në jug të kufirit tonë me Rumani dhe dy kilometra në perëndim të Detit të Zi. Shumë i njohur është Liqeni i Durankullakut, i cili ndodhet një kilometër në juglindje të vendbanimit dhe..

botuar më 20-07-12 5.10.PD

Patalenica – sa gjëra kureshtare mund të gjejmë në një fshat të vogël dhe të panjohur bullgar

Kudo që të shkoni në Bullgari mund të gjeni vende tepër interesante me histori të pasur, plot me monumente historike apo zbulime arkitekturore. Shpesh në fshatrat e vogla mund të zbulohen dëshmitë më kureshtare për jetën e paraardhësve tanë. Një..

botuar më 20-07-11 5.05.PD

Arkitektë nga e gjithë bota studiojnë ndërtimin preciz të varrezës rreth qytetit Pomorie

Shkencëtarët janë të befasuar dhe po kërkojnë emrin specifikpër varrezën antike me kupolë rreth qytetit Pomorie. Mes banuesve vendas ajo ka fituar popullaritet si “varreza e zbrazët”, sepse varreza ka qenë e mbuluar me një përpikmëri të madhe me rërë, në..

botuar më 20-07-05 4.05.PD