Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja e Turizmit: Na pret një stinë e vështirë, por me rëndësi më të madhe është të kemi sezon turistik

Foto: BTA

Këtë e bëri të ditur para Televizionit Kombëtar Bullgar Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova. Edhe pse ngadalë, me hapa të vegjël, sektori “Turizëm” rimëkëmbet në bregdet. Mbi 70% prej të ardhurave në turizëm formohen nga produkti veror turistik. Me rëndësi shumë të madhe është përgjegjësia dhe disiplina, t’i respektojmë masat që të ketë një gjendje të përshtatshme epidemiologjike në vend. Kështu maksimalisht shumë shtetas do të mund të udhëtojnë në Bullgari, si dhe ne në to. Bregdeti bullgar i Detit të Zi është i prekur shumë pak nga koronavirusi, uji është i pastër. Kështu qe i kemi absolutisht të gjitha kushtet për t’i pritur turistët, theksoi Angellkova.

Më shumë nga rubrika

Turizmi me kroçera, adrenalina e lartë, opera mes shkëmbinjve – Bellogradçiku pret një vit të suksesshëm 2023

83 mijë bullgarë dhe 18 mijë mysafirë të huaj ka pritur Bellogradçiku gjatë vitit 2022, me të cilën qyteti piktoresk veriperëndimor pothuajse arriti vitin e suksesshëm turistik 2019, mësojmë nga nënkryetari i bashkisë Rosen Mlladenov. Gjithashtu,..

botuar më 23-01-24 6.14.MD
Pamje drejt Plovdivit nga Nebet Tepe

Plovdiv – një qytet me shumë histori dhe njerëz të këndshëm

Plovdivi, qyteti i dytë më i madh në Bullgari, me rrugët e tij komode qendrore, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe mikpritjen e banorëve të tij, të bën që të dashurohesh me te që në takimin e parë. Banorët e Plovdivit do t'ju udhëheqin me kënaqësi në vendet që..

botuar më 23-01-21 2.05.MD

Bullgaria është ndër destinacionet turistike të kërkuara në një ekspozitë në Madrid

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën ndërkombëtare turistike FITUR në Madrid (18-22 janar). Ajo synon turizmin masiv dhe kryeqyteti spanjoll tradicionalisht pret një nga ngjarjet më të rëndësishme në sektorin e turizmit në mbarë botën. Vendi ynë merr..

botuar më 23-01-21 8.15.PD