Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike mbetet deri në fund të korrikut

Foto: EPA/BGNES

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike vazhdon deri në fund të korrikut, bëri të ditur Ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në një brifing të jashtëzakonshëm të Shtabit Operativ kombëtar për kundërvënien e koronavirusit. Po forcohet kontrolli i respektimit të masave kundër epidemisë.

Nuk rekomandohet të zhvillohen evente me pjesëmarrjen e shumë njerëzve, sepse pas ngjarjeve të tilla vëzhgohet shpërndarje në masë të koronavirusit.

Po përgatitet lista e shteteve nga BE-ja dhe shteteve të treta, nga të cilat shtetasit do të mund të hyjnë në territorin e Bullgarisë pa ose me karantinë.  

Një ekip bullgar është shumë afër krijimit të medikamentit kundër Covid-19. Nga Shtabi informuan se testimet klinike të ilaçit kanë filluar gjatë majit dhe emri i tij është “Ivermektin”. 


Më shumë nga rubrika

Antika nga koleksioni i bozhkovit

Vasill Bozhkov akuzoi Deljan Peevskin për marrjen e koleksionit të tij me sende antike

Biznesmeni i akuzuar Vasill Bozhkov i cili fshihet në Dubaj akuzoi deputetin e Lëvizjes për të Drejta dhe Liri Deljan Peevski se qëndron prapa konfiskimit të koleksionit të tij nga sende antike nga prokuroria. Ai e caktoi këtë si vjedhje. Bozhkovi e..

botuar më 20-08-13 2.11.MD
Cvetan Cvetanov

Ish i dyti në partinë GERB krijon një parti të re

“Republikanë për Bullgarinë” – ky është emri i partisë së re të ish kryetarit të grupit parlamentar të partisë GERB Cvetan Cvetanov. Këtë e shpalli ai para bTV. Formacioni do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare pa marrë parasysh se kur do..

botuar më 20-08-13 1.17.MD
Kornelija Ninova

Kornelija Ninova: “Borisov bleu shpëtimin e vet”

GERB dhe shumica në pushtet vetëvritën nga frika” tha Kornelija Ninova në një brifing të jashtëzakonshëm në parlament pasi mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Popullor nuk u zhvillua. “Bojko Borisov edhe një herë tregoi se si shkelet ligji sepse..

botuar më 20-08-13 1.01.MD