Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria insiston BE-j të vazhdojë dialogun me Turqinë

Foto: BTA

Në Këshillim e Ministrave të Jashtëm të BE-së Bullgaria insistoi për shkallëzimin, rimëkëmbjen e besimit dhe të dialogut me Turqinë mbi tema si migracioni, garantimi i furnizimeve energjetike, infrastruktura, tregtia, ekonomia, luftimi i terrorizmit. Një vëmendje e veçantë iu kushtua zgjatjes së përkrahjes financiare të BE-së për refugjatët në Turqi. Ministrat e jashtëm ripohuan solidaritetin e tyre me Qipron në kontekstin e tensionit në rritje në Mesdheun Lindor.


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 226

Afro 25 për qind janë rastet e reja të Covid-19 Brenda 24 orëve të fundit, në Bullgari u regjistruan 395 raste të reja të koronavirusit. Nga 1582 PCR testet 24.98 për qind janë pozitive. Në spital mjekohen 1500 veta, 74 prej të..

botuar më 20-10-19 7.35.MD

Bullgaria dhe akoma 14 shtete janë për veprime të përbashkëta në BE kundër gënjeshtrave për 5G teknologjitë

BE-ja ka nevojë për një strategji kundër dezinformimit për 5G teknologjitë. Në rast të kundërt gënjeshtrat mund të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike. Këtë e pohojnë 15 shtete, ndër të cilat edhe Bullgaria, në një letër ndaj Komisionit Evropian,..

botuar më 20-10-19 6.04.MD