Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përmes pikës kufitare Kullata – Promahon në drejtim të Greqisë kalohet vetëm me PCR test negativ

Foto: BGNES

Që nga 15 korriku shtetasit e BE-së që udhëtojnë për në Greqi kalojnë përmes pikës kufitare midis Bullgarisë dhe Greqisë Kullata – Promahon vetëm me rezultat negativ të PCR testit aktual në gjuhën angleze. Kontrollohet origjinaliteti i rezultatit të prezantuar. Mbetet testimi në kufi sipas parimit të rastit. Udhëtarët prezantojnë QR kod që marrin pas plotësimit të formularit për lokalizimin e qëndrimit. Përmes pikave të tjera kufitare të bullgarisë mund të kalojnë vetëm punëtorë sezonal pas prezantimit të kontratës së punës.

Më shumë nga rubrika

Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 226

Afro 25 për qind janë rastet e reja të Covid-19 Brenda 24 orëve të fundit, në Bullgari u regjistruan 395 raste të reja të koronavirusit. Nga 1582 PCR testet 24.98 për qind janë pozitive. Në spital mjekohen 1500 veta, 74 prej të..

botuar më 20-10-19 7.35.MD

Bullgaria dhe akoma 14 shtete janë për veprime të përbashkëta në BE kundër gënjeshtrave për 5G teknologjitë

BE-ja ka nevojë për një strategji kundër dezinformimit për 5G teknologjitë. Në rast të kundërt gënjeshtrat mund të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike. Këtë e pohojnë 15 shtete, ndër të cilat edhe Bullgaria, në një letër ndaj Komisionit Evropian,..

botuar më 20-10-19 6.04.MD