Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas Zëvendëskryeministrit Karakaçanov ka dy skenarë – qeveri e re, ose zgjedhje

Krasimir Karakaçanov
Foto: BGNES

Ka dy variante – qeveri e re në këtë Parlament dhe shumicë, ose zgjedhje para afatit, tha Zëvendëskryeministri Krasimir Karakaçanov. Çështje bisedimesh në koalicionin në pushtet është nëse Kryeministri i tanishëm Bojko Borisov do ta ruajë postin e vet, shtoi ai. Ka nevojë për një program për 7-8 muajit, ku të jenë shënuar masat për zhvillimin e ekonomisë dhe përballimin e varfërimit lidhur me koronavirusin, nguli këmbë Zëvendëskryeministri.

Alternativa është zgjedhje të parakohshme, një parlament i ndarë, i cili të mos ketë mundësinë për të formuar qeveri, zgjedhje të reja dhe akoma 10-11 muaj qeveri teknike.

Ekonomia nuk do të mund të mbijetojë në një situatë të tillë, ndërsa nga kjo do të humbasë njeriu i zakonshëm, tha Karakaçanovi.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 207

Nuk pritet mbyllje e të gjitha shkollave për shkak të koronavirusit “Në asnjë mënyrë nuk mund të flasim për vatra të koronavirusit në shkollë. Nu do t’u përgjigjem spekulimeve se kur dhe nëse do të kalojmë tek forma e arsimit në distancë.”..

botuar më 20-09-30 7.40.MD

Protesta antiqeveritare filloi para Pallatit Gjyqësor në Sofje

Nën moton “Ne nuk kemi frikë” në Sofje zhvillohet mbrëmja e 84-të e protestave. Nga iniciativa “Drejtësi për çdo njërin” protestuan para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të Lartë..

botuar më 20-09-30 7.36.MD

Gjermania i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë

Prioritet i presidencës gjermane të BE-së është që Maqedonia e Veriut të hapë negociatat në dhjetor. Për këtë arsye Shkupi duhet të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë. Këtë e tha ministri gjerman i punëve të jashtme Hajko Maas gjatë..

botuar më 20-09-30 7.22.MD