Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushtetarët nga GERB ofrojnë dialog dhe zgjedhje të rregullat gjatë marsit

Daniella Daritkova
Foto: BTA

Kryetari i grupit parlamentar të partisë në pushtet GERB Daniella Daritkova tha, se qeveria teknike nuk do të japë mundësi që protestuesit të paraqesin në mënyrë legjitime kërkesat e tyre. Prandaj është me rëndësi të zhvillohet dialog dhe të ketë mundësi që të gjithë të përgatiten për zgjedhjet e rregullta gjatë marsit vitin e ardhshëm. Në kohën e debateve parlamentare rreth mocionit të mosbesimit Aleksandër Nenkov zëvendës kryetar i grupit parlamentar të GERB-it tha se partia nuk do të lejojë formimin e qeverisë teknike nga presidenti Rumen Radev.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD