Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 13 e protestave në Sofje kaloi pa incidente

Foto: BTA

Para mesnate përfundoi dita e 13 e protestave antiqeveritare në Sofje, bëri të ditur BNR.

Pas mocionit të pasuksesshëm të mosbesimit kundër qeverisë qytetarë të pakënaqur vazhdojnë të këmbëngulin për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev. Protestuesit kërkojnë miratimin e votimit me makina dhe thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor, i cili të kufizojë të drejtat e Kryeprokurorit.

U bllokua përkohshëm udhëkryqi kryesor Orllov Most (Ura e Shqiponjave). Një pjesë e protestuesve shkuan para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) për të kërkuar përsëri dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm të medias.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD