Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Pomorie – turizëm kulturor dhe mjekësor në bregun e Detit të Zi

Foto: pomorie.bg

E themeluar gjatë shekullit të V para Krishtit qyteza Pomorie tërheq me kuriozitetet e saj të shumta – krahina historike, rezervat natyror, lloje të rralla të florës dhe faunës.

Pomorie ndodhet në një gadishull shkëmbor, 3.5 km në brendësinë e Detit të Zi, afër Burgasit dhe Nesebërit. Një istëm shumë i ngushtë e lidh me Luginën e Burgasit. Nga tri ana (jugu, lindja dhe verilindja) qyteti është rrethuar nga deti, ndërsa Liqeni i Pomories është në veri. Ai nga ana e vet është në rrugën Via Pontica dhe në territorin e tij jetojnë mbi 250 lloje shpendësh. Liqeni i Pomories është një burim gjithashtu i baltës së zezë mjekësore, ku ka elemente shumë të dobishme kimike për organizmin e njeriut.

Afër Pomories ndodhen kriporet e famshme, ndërsa prodhimi i “floririt të bardhë”, siç në lashtësinë e kanë quajtur kripën e detit, është shkaku për krijimin e vendbanimit të parë në këto troje – Anhialo.

Simbolet e qytetit të sotëm - balta e zezë dhe kripa e bardhë, këndet romantike në bregdet, kurimi balnear dhe prodhimi i një prej kantinave më të mëdha të verës në Gadishullin Ballkanik e bëjnë Pomorien një vend tërheqës për pushime. Mësoni më shumë për mundësitë për turizëm në qytezë në artikullin tonë “Pomorie – thesar i floririt të zi dhe të bardhë”.Më shumë nga rubrika

Bota nëntokësore laramane e shpellës “Veneca”

Nja 14 kilometra larg qytetit Bellogradçik të Bullgarisë Veriperëndimore ka një fenomen natyror – “Veneca”, një nga shpellat më të bukura në Bullgari. Ajo ndodhet në afërsi të drejtpërdrejtë të fshatit Oreshec. Deri te hyrja e saj çon një..

botuar më 20-08-09 4.10.PD

Bansko ofron ajër të freskët malor dhe kthen vizituesit në historinë e Bullgarisë

Mali Pirin me faqet e tij të larmishme në çdo stinë që prej kohe e ka kthyer Bansko në një vendpushim tërheqës. Përderisa bjeshkët e tij janë të mbuluara me dëborë në pistat garojnë skiatorë të njohur, ndërsa adhuruesit e sporteve të bardha..

botuar më 20-08-08 4.15.PD

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

botuar më 20-08-02 5.15.PD